Zmieniamy wnętrze przy pomocy lamp

  • 01, 13, 2019
  •  
  •  Bez kategorii
  • Możliwość komentowania Zmieniamy wnętrze przy pomocy lamp została wyłączona
Wytwórcy wielu produktów przyzwyczaili nas do tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu pora wymienić naszą garderobę, buty czy czapki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego nawet co trzy-cztery lata. w podobny sposób pojawiają się i znikają pewne trendy w urządzaniu pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może aż tak zauważalna, jak w przypadku ubrań czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że nasze stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo często jak elektronikę? Jak odpowiednio dobrać lampy do mieszkania?

Bez względu na to, czy zamierzamy zdecydować się na lampy typowo sufitowe do garderoby, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni należy mieć świadomość, że oświetlenie ma zagwarantować zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pokoju, jak też stworzyć w nim pasujący nastrój.

lampa

Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com

Implikuje to na przykład, że olśniewające rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w salonie być może powinniśmy uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie oświetlić także kąty pokoju i zapewnić łatwe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych pracach (robótki ręczne, składanie klocków lego, naprawa niewielkich przedmiotów etc.), gdy potrzebujemy mocniejszego światła. Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, aby w jego wykończeniu uwzględniono nastrojowe lampki nocne, chociaż ze względów ich praktyczność (porządkowanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z jasną żarówką to także dobry pomysł. Kolejną istotną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne całkowicie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej wybierać lampy stojące, lampy wiszące i inne w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym stylu lepiej jednak będą wyglądałylampy nowoczesne, chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie boimy się kontrowersji.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest raczej trudna, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Gdy finanse nie stanowią przeszkody, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i zdecydowane się na na najmodniejsze kolory, także, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do różnych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co prezentowały również lampy podłogowe, żyrandole i lampy stojące, a konkretnie ich abażury. Nowe dziesięciolecie otwiera odwrót od jaskrawych kolorów, więc na wystawy sklepowe powrócą pewnie lampy stworzone z białych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Można mimo wszystko zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy podłogowe lub żyrandole w takich odcieniach mogą być oryginalnym i modnym elementem kontrastowym do pomieszczenia dekorowanego w barwach chłodnych, jak szarość lub stal. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi musi być w równym stopniu co od wielkości naszych funduszy warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niewysokim sufitem często lepsze są plafony, ponieważ np. żyrandole mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, dobrze także wybrać lampy pozwalające na zmianę kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Pokój w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części dłuższej i plafon w krótszej części umieszczona na przykład nad kanapą. Dobrze umieszczone lampy przeźroczystej oprawie jeszcze w kombinacji z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po większej przestrzeni, rozjaśniając refleksami nawet wyjątkowo ponure kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.

Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku sprzętu elektronicznego, również i na tym polu widać pewne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które dają zauważalnie większą oszczędność energii i przez to różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze mocniej stopione z resztą wystroju wnętrza. Te nowinki zazwyczaj można znaleźć w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie oznacza to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest jednak taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas oferują nam jedynie lampy dobrych producentów, którzy dbają o trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.

Comments are closed.